Alb Negru - Форум
Суббота, 10.12.2016, 05:02
Главная/Acasa
Регистрация/Înregistrare
Вход/Login
Muzica romaneasca
Приветствую Вас/Salut Гость | RSS
[ Новые сообщения/Ultimele mesaje · Участники/Membri · Правила форума/Regulament · Поиск/Caută · RSS ]
Страница 1 из 11
Форум » Румынская музыка (Muzica romaneasca) » Исполнители и группы » Alb Negru
Alb Negru
E_SambaДата: Среда, 05.11.2008, 08:48 | Сообщение # 1
Ro_mania
Награды: 2
Статус: Offline

Grupul ALB NEGRU este format din Andrei si Kamara, doi tineri care se diferentiaza in primul rand prin culoarea pielii. Sub coordonarea lui Bogdan Tascau, cei doi ALB NEGRU vin pe piata cu un curent nou, imbinand mai multe sitluri, aparent contrastante.

Ceea ce este usor de remarcat, in afara imaginii alb-negru, este faptul ca versurile pieselor sunt cantate in limba romana si franceza, suprapuse ingenios peste ritmuri dance alerte dar si melodioase, cu influente din muzica r&b sau raggae. Mesajul care trebuie retinut este acela ca muzica poate insemna dragoste, iar dragostea are mai multe sensuri. Imbinarea dintre culturi este un mod interesant de a transmite un mesaj de dragoste. Scopul celor doi membri ALB NEGRU este sa dea un nou sens expresiei �te iubesc�, expresie transformata in �je t�aime� cald, pasional si sincer.

In 2004 ALB NEGRU intra in forta pe piata muzicala romaneasca cu albumul de debut numit �En garde�, piesa de rezistanta fiind �Noi doi�. Urmeaza in 2005 cel de-al doilea album, �Passion�, primul single promovat fiind �Fara sens�. Vara lui 2005 le aduce baietilor participarea la Festivalul de la Mamia si Premiul pentru Excelenta artistica din partea Fundatiei �Ion Voicu�, pentru piesa �Muza mea�.

Grupul ALB NEGRU este format din Andrei si Kamara, doi tineri care se diferentiaza in primul rand prin culoarea pielii. Sub coordonarea lui Bogdan Tascau, cei doi ALB NEGRU vin pe piata cu un curent nou, imbinand mai multe sitluri, aparent contrastante.

Ceea ce este usor de remarcat, in afara imaginii alb-negru, este faptul ca versurile pieselor sunt cantate in limba romana si franceza, suprapuse ingenios peste ritmuri dance alerte dar si melodioase, cu influente din muzica r&b sau reggae. Mesajul care trebuie retinut este acela ca muzica poate insemna dragoste, iar dragostea are mai multe sensuri. Imbinarea dintre culturi este un mod interesant de a transmite un mesaj de dragoste. Scopul celor doi membri ALB NEGRU este sa dea un nou sens expresiei „te iubesc”, expresie transformata in „je t’aime” cald, pasional si sincer.

Scena Festivalului de la Mamaia a fost prima care i-a gazduit pe cei doi baietii de la “AlbNegru”. Data de 2 septembrie 2004 va ramane intodeauna pentru aceasta tanara trupa un reper, primul spectacol, primele aplauze si cronici bune in presa. Desi nu au castigat vreun premiu, “caldura” publicului a fost cel mai de seama cadou pentru un debut de neuitat. Piesa “Noi doi”, participanta la acest festival, avea sa devina in scurt timp un hit si formatia AlbNegru capata nenumarati fanii de toate varstele. Casa de productie,“Media Pro Music” a fost cea care a mizat pe acest nou produs, iar pariul s-a dovedit a fi castigator. “En garde”(2004), Ep-ul care a reunit primele piese AlbNegru, a consfintit debutul pe piata muzicala a acestor baieti descoperiti cu cateva luni in urma de catre “Mister M” ( fostul “Domn Problema”). Concertele nu s-au lasat asteptate pentru AlbNegru care a facut un adevarat “tur de forta” prin toata tara in numai 1 an si jumatate de existenta.

“Fara sens”, piesa care a promovat cel de al doilea material discografic (“ Passion” - 2005) a consolidat pozitia formatiei AlbNegru pe piata muzicala romaneasca si a atras atentia radiourilor din Turcia, Spania si Franta, unde piesa e difuzata si acum. Andrei si Kamara, acesti doi fosti fotbalisti de performanta care au ales “calea microfonului” au demonstrat ca au talent si prin urmare prezentul le “surade” din plin iar viitorul se anunta favorabil.“Mister M” (producator muzical) si Bogdan Iacob (impresar) sunt oamenii din umbra care se ocupa atent de miscarile trupei AlbNegru.

Este un tanar jurnalist, nascut sub semnul pestilor, originar din Guineea Franceza.

Poreclit de catre prieteni Baghera, iubeste viata si considera ca aceasta este un vis din care nu vrea sa se trezeasca.
Cu un puternic simt al umorului, Andrei considera ca este bine “sa nu te pui cu prostul, ca are mintea odihnita”.

Uraste violenta fata de animale si rautatea in general.

Se descrie ca fiind ambitios, sincer si modest.

Cel de al doilea single de pe albumul Passion “Lasa-te iubita” pastreaza stilul AlbNegru si confirma precedentele hituri: versuri destepte, versuri de suflet pe o muzica antrenanta si de calitate.

Vara lui 2005 le aduce baietilor participarea la Festivalul de la Mamaia si Premiul pentru Excelenta artistica din partea Fundatiei ’Ion Voicu’, pentru piesa ”Muza mea”. Pentru toamna anului 2006 cei doi ALB NEGRU pregatesc lansarea celui de-al treilea album, in stilul care i-a consacrat.

E_SambaДата: Понедельник, 24.11.2008, 22:07 | Сообщение # 2
Ro_mania
Дискография:

Alb Negru - En Garde (2004)

1. Alb Negru - Noi 2
2. Alb Negru - En garde
3. Alb Negru - En Garde (remix)
4. Alb Negru - Noi 2 (unplugged)
5. Alb Negru - Pe turnul Eiffel
6. Alb Negru - Un joc

Alb Negru - Passion (2005)

1. Alb Negru - Lasa-te iubita (feat. dl. Problema)
2. Alb Negru - Fara sens
3. Alb Negru - Noi doi (radio edit)
4. Alb Negru - Mai Ioana
5. Alb Negru - Sexy Style
6. Alb Negru - Je T`Aime (feat. Nico)
7. Alb Negru - In visul meu
8. Alb Negru - En garde (2005)

Alb Negru - Hello (2006)

1. Alb Negru feat. Andra - Fierbinte
2. Alb Negru - Hello (Muza mea)
3. Alb Negru - Periculos
4. Alb Negru feat. Anca - Impreuna
5. Alb Negru feat. Blondy - Salvamar
6. Alb Negru - Avec amour
7. Alb Negru - Jumatatea mea
8. Alb Negru - N`Dianamo (romanian version)
9. Alb Negru - N`Dianamo (english version)
10. Alb Negru feat. Mister M - Ye, ye, ye
11. Alb Negru - Turn off the light (Impreuna)
12. Alb Negru - 3000 de Wati

Alb Negru - Kalimba (2008) Скачать

1. Alb Negru - Kalimba
2. Alb Negru - Amintiri
3. Alb Negru - Dangerous
4. Alb Negru - Love Connection
5. Alb Negru - Moonlight
6. Alb Negru feat Lala - Big Surprise
7. Alb Negru - Povestea noastra
8. Alb Negru - Sweet Madness
9. Alb Negru - Play
10. Alb Negru - Star On TV
11. Alb Negru - Why

E_SambaДата: Понедельник, 24.11.2008, 22:53 | Сообщение # 3
Ro_mania
Kamara

Kamara este un tanar jurnalist, nascut sub semnul pestilor, originar din Guineea Franceza. Poreclit de catre prieteni Baghera, iubeste viata si considera ca aceasta este un vis din care nu vrea sa se trezeasca. Ii place sa scrie dar si sa citeasca, considera ca prietenia este foarte importanta, devenind chiar o filosofie de viata.

Kamara adora sa gateasca, iar mancarea lui preferata este pui la cuptor cu cartofi si mujdei. Ii admira pe Denzel Washington, Meryl Streep, Barry White, Whitney Houston si se uita cu placere la desene cu Tom si Jerry. Cea mai mare dorinta a sa este sa calatoreasca in jurul lumii, pe jos si nu in doar 80 de zile, iar cel mai mare act de curaj a fost atunci cand a escaladat 5 etaje. Din acel moment a capatat si a doua porecla: Omul – Paianjen.

Имя, фамилия, приметы...

Ф.И.:Kamara Ghedi
Рост: 1,78 м
Вес: 71 кг
Цвет глаз: чёрный
Цвет кожи: метис

Cum arata si ce caracteristici are femeia ideala...

O femeie arata cum iubeste. Daca te iubeste, arata bine, iar daca arata bine o vei iubi si tu. Viata in doi este un schimb de simturi si experiente.

Locul ideal de a-ti petrece timpul liber...

Departe de aglomeratie, de oras dar nu si de oameni.

Самый большой кошмар...

Sa ma trezesc intr-o buna zi singur pe pamant, sa fiu doar eu si neantul.

Cel mai important vis realizat...

M-am nascut visand, viata mea e un vis, sper sa nu ma trezesc pentru ca atunci cand ma voi trezi voi muri din punct de vedere spiritual.

Дружба...

Este un legamant care depaseste adesea o legatura de rudenie, de orice natura. Pentru mine este o filosofie de viata.

Хобби...

Чтение, футбол, путешествия.

Motto...

„Intre noi si succes nu exista decat drumul pe care il alegem.”

Ce consideri ca ar trebui facut in viata si n-ai facut pana acum...

Sa gasesc fata pe care sa o iubesc si care sa ma iubeasca.

Цифра 13, чёрная кошка, вторник...

Cred in semne sau mai bine zis tin cont de ele, insa nu pun pret pe superstitii.

Cel mai penibil moment...

Am pierdut o finala de cupa dupa ce-am condus cu 1-0. Adversarii erau opt, noi eram 11, iar rusinea mea era infinita.

Любимая еда...

Pui la cuptor cu cartofi (pommes de terre sautees) cu mujdei. Orez cu diferite sosuri africane.

Страхи...

Pot fi surprins, nu speriat.

Cu 1 milion de USD...

Pot sa spun multe si bune. Sa-i am mai intai. Prefer sa ma gandesc cum sa-i fac, nu ce voi face cand ii voi avea.

Ce trebuie sa ai intotdeauna la tine...

Portofelul cu bani. Este lampa lui Aladin moderna.

Daca ar trebui sa gatesti, ce ai pregati...

Este o activitate preferata, gatesc cu o placere deosebita si fac din piatra pui.

Tabieturi...

Cand ma trezesc dupa toaleta aprind televizorul. Dupa dusul de seara adorm uitandu-ma la TV.

Коллекционирование...

Monezi si cartele telefonice din mai multe tari.

Porecle si de ce...

Baghera, prietenii spun ca sunt o pantera.

Охарактеризуй себя тремя словами...

Sunt Ghedi Kamara.

Ai face reclama la...

De toate, mai putin alcool si tigari.

E_SambaДата: Понедельник, 24.11.2008, 22:53 | Сообщение # 4
Ro_mania
Наставник...

Religia mea nu-mi lasa loc pentru un mentor. Nu-mi place acest cuvant.

Актёр...

Denzel Washington.

Актриса...

Merly Streep.

Певица...

Whitney Houston.

Певец...

Barry White.

O amintire din copilarie...

Am fost scafandru pentru cateva zeci de secunde la doi ani. Involuntar desigur.

Basmul preferat...

„Punguta cu doi bani”, pentru ca nu ma las pana nu obtin ce vreau.

Любимый мультик...

Tom & Jerry.

Vecinii...

Le dau sansa s-asculte creatiile mele in avanpremiera prin pereti.

Intamplari cu politia...

N-am masina, n-am afaceri, n-am treaba cu politia.

Самый ярый фанат...

Моя мама.

Ultima sperietura...

Am mai spus-o, nu prea am ocazia sa ma sperii.

Cea mai mare farsa pe care ti-au facut-o prietenii...

Am adormit pe plaja si m-am trezit sub pamant.

Cea mai haioasa farsa pe care le-ai facut-o tu...

Farsele la telefon sunt specialitatea mea, mi-e greu sa fac un top.

Любимая реклама...

„Louminou”, ursuletul luminos.

Как ты отдыхаешь?..

Слушаю музыку в одиночестве.

Cea mai mare traznaie...

M-am suit de la parter pana la etajul 5 pe grilajele de la balcon. Mi se spunea omul paianjen.

O replica celebra...

„Idealurile si intentiile pot fi perfecte nu si oamenii.”

Cel mai frumos loc vizitat...

Parisul.

Primul lucru pe care il faci dimineata...

Ma spal pe dinti si pe fata.

Ultimul lucru pe care il faci inainte de culcare....

Ma spal pe dinti si pe fata si imi spun rugaciunea.

Cum arata o cina romantica...

Eu cu ea mancand ceva, oriunde, acest lucru poate constitui o placere.

Cel mai haios animal de companie...

Шимпанзе.

Ce faci cand te plictisesti...

Omul se plictiseste cand nu mai are ce sa faca. Eu, cat timp sunt treaz, sunt mereu ocupat.

Ce ti-ai dori sa faci iesit din comun?...

Sa calatoresc in jurul lumii pe jos, dar nu-mi ajung anii.

Форум » Румынская музыка (Muzica romaneasca) » Исполнители и группы » Alb Negru
Страница 1 из 11
Поиск:

| Copyright MyCorp © 2016 | Сайт управляется системой uCoz |